Quantcast
Channel: Atvērtās ziņas » arch | Atvērtās ziņas
Viewing all articles
Browse latest Browse all 13

Manjaro Linux XFCE 0.8.7 apskats

$
0
0

Tiem, kuri kaut reizi būs dzirdējuši par Arch Linux operētājsistēmu, visticamāk tā šķitīs par ļoti sarežģītu un ļoti ilgi konfigurējamu Linux OS. Nezinātājiem piebildīšu, ka sākotnēji instalējot Arch Linux distributīvu, jums ir pieejams tikai pats sistēmas kodols, tādēļ vispirms pašam nākas konfigurēt gandrīz visus tālākos sistēmas iestatījumus, lietotnes, darbvirsmas vides utt., turklāt tas viss ir jāveic ar komandrindas (CLI) palīdzību.

Pavisam nesen, šī gada 26. augustā, tika izlaists Manjaro Linux distributīva 0.8.7 laidiens, tādēļ es kā jau liels Linux entuziasts un rolling-release atbalstītājs īpaši nevilcinājos – lejupielādēju Manjaro Linux bezmaksas .iso attēlu, ierakstīju to zibatmiņā un drīz vien instalēju arī savā portatīvajā datorā. Tagad, kad esmu ar šo distributīvu veiksmīgi sadzīvojis pus nedēļu, sniegšu arī nelielu ieskatu pašā operētājsistēmā un apskatīšu XFCE 0.8.7 laidiena jaunumus.
Manjaro Linux  pretstats... Autors: arvislacis Manjaro Linux XFCE 0.8.7 apskats1. Manjaro Linux – pretstats Arch Linux. Raksta ievaddaļā jau minēju, ka Arch Linux iespējams ir ļoti sarežģīta operētājsistēma tieši jaunajiem Linux lietotājiem, tomēr Manjaro Linux, kas pamatā ir bāzēts tieši uz Arch Linux, spēj piesaistīt gan jaunos Linux lietotājus, gan arī pieredzējušos. Kādēļ? Jo Manjaro pamata instalācijā jau ir iekļauta XFCE grafiskā darbvirsmas vide (pieejama arī Openbox darbvirsmas vide un drīzumā gaidāmi arī kopienas KDE, LXDE, e17 u.c. laidieni), kā arī ar šo laidienu (0.8.7) lietotājiem tiek piedāvāts pilnībā pabeigts un darbojošs grafiskais instalēšanas rīks. Jaunais grafiskās instalēšanas rīks kopumā ļoti lielā mērā līdzinās tieši Ubuntu un Linux Mint distributīvu instalēšanas rīkiem, tādēļ, manuprāt, lietotājiem noteikti nevajadzētu rasties problēmas Manjaro Linux XFCE 0.8.7 instalēšanas procesā. Protams, vēl aizvien pieejams arī komandrindas instalēšanas rīks – ja nu kādam ar to ir daudz ērtāk vai arī nepieciešams veikt ļoti specifiskas konfigurācijas un iestatījumus.Kā jau redzams augstāk esošajā attēlā, tad lietotājam, pieslēdzoties tikko instalētai operētājsistēmai, tiek piedāvāts informatīvs paziņojuma logs, kurā iespējams iegūt papildu informāciju par pašu OS, kā arī ir norādes uz iespējamajām palīdzības iegūšanas vietām problēmu gadījumā – IRC čatā, forumā utml. Manuprāt, šī ir ļoti noderīga funkcija tieši jaunajiem Linux lietotājiem.

Gandrīz gatavs darbamProtams... Autors: arvislacis Manjaro Linux XFCE 0.8.7 apskats

2. Gandrīz gatavs darbam.
Protams, tas lielai daļai Windows lietotāju iespējams var šķist nedaudz smieklīgi, dīvaini, taču arī Manjaro Linux distributīvā, uzreiz pēc tā instalēšanas, iespējams izmantot visdažādākos audio un video kodējumus, piemēram, atskaņot .mp3 datnes, .avi video utml. Tāpat arī sistēmā iebūvētajā Firefox pārlūkprogrammā iespējams uzreiz atskaņot YouTube video un spēlēt spēles Draugiem.lv, Facebook u.c. portālos – tātad, arī Adobe Flash atskaņotājs jau sākotnēji ir iekļauts.Sākotnējā instalācijā pieejams arī Thundebird e-pasta klients, LibreOffice (4.0.5.2) biroja pakotne, Steam klients, GIMP attēlu redaktors, VLC multimediju datņu atskaņotājs un daudzas citas mazāk svarīgas, bet arī noderīgas lietotnes.Noteikti jāpiemin arī viens no jaunievedumiem Manjaro Linux 0.8.7 laidienā - Whisker lietotņu palaišanas izvēlne, kas tagad aizvieto iepriekš izmantoto XFCE darbvirsmas vides standarta izvēlni. Whisker izvēlne kopumā ir ļoti ērti lietojama – ļauj ātri piekļūt iemīļotākajām, nesen izmantotajām lietotnēm. Pieejams arī vienkārši izmantojams lietotņu meklētājs un aplikāciju filtrs atbilstoši to kategorijām.
Mint Display Manager  lai... Autors: arvislacis Manjaro Linux XFCE 0.8.7 apskats
3. Mint Display Manager – lai Windows lietotājiem ir skaudība.
Vēl viena lietotne, funkcija, kuru Manjaro Linux izstrādātāji ir aizguvuši no Linux Mint kopienas un iekļāvuši jaunākajā laidienā ir Mint Display Manager (MDM), kas nodrošina lietotāja pieteikšanās (jeb ielogošanās ) loga attēlošanu. Tiem, kas par MDM neko iepriekš nav dzirdējuši, varu piebilst, ka MDM ne tikai piedāvā parastu pieteikšanās logu kā to ir pieraduši redzēt Windows lietotāji, taču MDM nodrošina arī jaunāko HTML5 u.c. tehnoloģiju izmantošanu loga attēlošanai, tādējādi lietotājs var izvēlēties ari tādus pieteikšanās logus, kuros darbojas krāsaini un pievilcīgi vizuālie efekti, animācijas. Tāpat iespējams izvēlēties starp tādiem pieteikšanās logiem, kuri vispirms liek lietotājam uzspēlēt (vai arī iziet) HTML5 spēli vai atrisināt kādu uzdevumu, un tikai tad ļauj piekļūt pašam pieteikšanās ekrānam.Vienmēr visjaunākaisManjaro... Autors: arvislacis Manjaro Linux XFCE 0.8.7 apskats
4. Vienmēr visjaunākais.
Manjaro Linux vislielākais trumpis, kas iegūts tieši no Arch Linux bāzes ir rolling-release atjaunināšanas modelis. Tas nozīmē, ka pēc sistēmas instalēšanas sava datora cietajā diskā, jums vairs nekad teorētiski to nav nepieciešams atjaunot (upgrade ) ar jauna laidiena instalāciju – visi būtiskākie sistēmas un lietotņu atjauninājumi lietotājam tiek piedāvāti jau operētājsistēmā, tādēļ jūsu Manjaro Linux distributīvā lielākoties vienmēr būs visjaunākās pieejamās aplikācijas un rīki. Lai palielinātu sistēmas kopējo stabilitāti, Manjaro Linux kopiena tomēr nedaudz ierobežo atjauninājumu iznākšanas biežumu (vidēji tie iznāk reizi divās nedēļās), taču tāpat, salīdzinot ar citām Linux OS, jums vienmēr būs pieejama viena no jaunākajām sistēmām. Piebildīšu, ka pārinstalēšana tomēr ir nepieciešama gadījumos, ja saudzīgi neizturaties pret savu sistēmu vai arī regulāri nesekojiet līdzi izstrādātāju ierakstiem emuārā par to, kādas papildu darbības nepieciešamas veikt, lai veiksmīgāk instalētu jaunākos sistēmas atjauninājumus.

Līdzīgi raksti


Viewing all articles
Browse latest Browse all 13

Latest Images

Trending Articles